Salyangozlar ile Mücadele

Salyangozlar yumuşakçalardan olup tamamen kara hayvanıdır. Salyangozlar sırtlarında sert bir kabuk taşırlar bu kabuk sayesinde salyangozlar kendilerini tehlikeden korurlar. Salyangoz kabuğuna bakıldığında yukarıya doğru burularak oluşmuş sert yapılardır. Baş ucunda kalın iki tane antenleri vardır bu sayede salyangozlar besinlerini bulurlar. Salyangozlar besin olarak hem etçildir hem de otçuldurlar. Beslenmelerinde bitkilerin taze kısımlarını ve yeni filizlenmiş aksanlarını kemirerek yerler. Bu bakımından çiftçiler tarafından salyangoz sevilmeyen bir haşeredir. Bitkiler beslenen türleri olduğu gibi ufak böcek türlerini tüketenlerde vardır. Yaşam alanı olarak nemli bol yağışın olduğu yerleri severler. Özelikle ilkbahar ve son bahar mevsiminde yağmurlar yağdığında salyangozlar çok sayıda ortaya çıkarlar. Vücutlarında sürekli sümüksü bir sıvı bulunur.

Salyangoz bu sayede vücut sıvısını dengede tutar. Salyangoz yürürken arkasında parlak bir sıvı bırakır. Salyangoz bazı kesim insanlar tarafından besin maddesi olarak ta kullanılır. Sebze ve meyve bahçelerine beslenmek için girdiklerinde salyangoz ile mücadele etmek gerekir. Bazı yörelerde salyangoz ile mücadele eski yöntem ile yapılmakta. Bazı insanlar salyangoz ile mücadelede sarımsak suyu, bakır şeritler ve tavuk besleme gibi yöntemler kullansa da çok pasif yöntemlerdir. Salyangozların bulunduğu alan ilaçlama firmaları tarafından yapılan ilaçlama ile kesin sonuç verir. Salyangozlardan böylece kurtulmuş olursunuz.

Salyangoz Hakkında Sık Sorulan Sorular

1- Salyangoz nasıl bir canlıdır?
Salyangoz; sürüngen, sırtında kabuğu olan, saydam görüntülü bir böcektir. Salgıladığı özel bir sıvı yerde rahat kayarak hareket etmesini sağlar. Salyangoz bitkisel beslenir, taze bitki sürgünlerini yiyerek beslenir. Dili törpü şeklinde, pütürlüdür. Kış ayında -4–5 derecede kabuğuna saklanarak, yaz ayında en fazla 30 derecede yaşama şansı bulunur.

2- Salyangoz nasıl beslenir?
Salyangoz kendi ağırlığının 15 katı kadar yiyecek tüketebilir. Besin maddesi olarak yeşil, bitkilerin sürgünlerini kullanır. Salyangoz kuru bitkileri yemez. Yediği bitkileri vücudunda sürekli depolar. Kış aylarında, toprak altında kabuğuna çekilir, uykuya yatar.

3- Salyangoz nerelerde yaşar?
Salyangozlar, nemli ve ılıman iklimlerde yaşar. Yağışın bol olduğu tropikal alanlar, salyangozun yaşaması için idealdir. Yurdumuzda Karadeniz bölgelerimizde bol miktarda görülen salyangozlar toplanarak ihraç edilir. Salyangoz havalar soğuduğunda, kabuğuna saklanır, kendini toprağa gömer veya ağaca asar.

4- Salyangoz nasıl çoğalır?
Salyangoz, haşeresinde erkeklik ve dişilik organları bir arada bulunur. Ama yinede çiftleşme yöntemi ile üreme yaparlar. Salyangozlar bahar aylarında çiftleşme yapar. Bir kere çiftleşmek salyangozun yaşadığı sürece yumurta bırakması için yeterlidir. Her yumurtlama döneminde, 70–90 arasında yumurta bırakır. Salyangoz yumurtaları, 1 ay içerisinde açılır.

5- Salyangoz ilaçlaması nasıldır?
Salyangozlar, bitkilere çok zarar veren haşerelerdir. Bitkilerin yeşil sürgünlerini yiyerek beslenirler. İlaçlama yöntemi ile salyangozun üstesinden gelmek mümkündür. Salyangoz ilaçlamasını ilaçlama eğitimi almış, kişiler yapmalıdır, izinsiz ilaçlama yapmak ve yaptırmak suçtur.

6- Salyangozla mücadele yöntemleri?
Salyangozla mücadele etmek için ilaçlama yapmak gerekir. Sayıları oldukça fazla olan ve bitkilerin kalitesini sürekli düşüren salyangozlar ilaçlanarak ancak yok edilebilir. Salyangoz mücadelesi için bizimle irtibata geçmeniz yeterlidir. Salyangoz ilaçlama, böcek ilaçlama işini sağlık bakanlığı onayı ile çalışan firmalar yapmalıdır. Ucuza mal edilmek istenen ilaçlamalarda yeterli ve kesin sonuçlar alınamaz.

7- Salyangoz kaç defa ilaçlama yapılmalıdır?
Havaların ısınmasıyla ve yağmurların başlamasıyla salyangozları sayısında çok fazla artış görülür. İlkbahar ve yaz aylarında salyangoz ilaçlaması periyodik olarak yapılmalıdır. Bu aylarda sürekli çoğalmaya devam eden salyangoz ile ancak sık ilaçlama yapılarak mücadele edilebilir.

Bir önceki yazımız olan Sivrisinek İlaçlama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply

böcek ilaçlama beylikdüzü