Bina ve Site İlaçlama

İnsan sayısı arttıkça şehirlerde hatta ilçelerde bile yaşanmakta olan yer rekabeti de artmıştır. Bu nedenle de yer tasarrufu sağlayan apartmanların sayısında da artış olmuştur. Ancak, sözü edilen artışlar birçok sorunu da beraberinde getirmiştir. Bu sorunlar genellikle insan kalabalığından kaynaklanan hijyen sorunlarıdır. Bahsedilen sorunlara bir de haşereler eklenince işin rengi oldukça değişir ve olay apartmanın sağlığını kaybetmesinden ziyade tüm ilçenin sağlığını kaybetmesi boyutuna ulaşır. Sonuç olarak sözü edilen epidemileri yaşamamak adına binalarda yapılacak düzenli apartman ilaçlamalar kaçınılmaz hale gelmektedir.

Haşere ve böcek sorunlarının aşırı derecede baş gösterdiği yerlerden birisi olan apartmanlar genelde hamam böceği ve fareler yönünden büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Bu sayılan haşereler hastalıkları yayarak ciddi tehlikeler oluşturmakta ve bu durumda da onlarla mücadele şart olmaktadır. Mücadele şekilleri ise mekanik mücadele, kültürel mücadele vb. olmak üzere oldukça çeşitli yöntemler olup içlerinde kısa sürelerde en etkili olacak yöntem ise apartman ilaçlamadır. Ancak diğer yaşam alanlarından farklı olarak apartmanlarda yapılacak uygulamalarda tüm hanelerin birlikte hareket etmesi oldukça önem taşımaktadır. Çünkü sadece bir hanenin bile ilaçlama yaptırmaması tekrar haşerelerin diğer dairelere de yayılmasına neden olacaktır. Tüm hanelerle ortak hareket etme gereğinin dışında apartman ilaçlamada dikkat edilmesi gereken bir diğer faktör de iyi bir ilaçlama şirketiyle anlaşılmasıdır. Çünkü anlaşılacak şirket insanların sağlığını tehlikeye atmayacak bir şirket olmanın yanında, periyodik ilaçlama ve garantili ilaçlamayı sağlayacak kadar da köklü ve eğitimli olmalıdır.

Apartman ilaçlama yapacak firma ve şirketlerin ekipleri müşterinin talebine göre söz konusu ortama ilaçlamadan önce gelip haşerelerin nerelerde yuvalandıklarını, böcek yumurtalarının hangi bölgelerde bulunabileceğini, olası böcek ve haşere yoğunluğunu belirleyebilmeli, yani kısacası bu konularda tecrübe sahibi ve iyi eğitim almış olmalıdır. Ayrıca, yine bu ekiplerin böcek ve haşere ilaçlama işlemi esnasında kullanacakları ilaçlar böcek ve haşereler üzerinde oldukça etkili olmalı, bu zararlıları kalıcı olarak apartmandan tahliye etmelidir. Apartman ilaçlama konusunda önem verilmesi gereken başka bir ilaçlama türü de dezenfeksiyon ilaçlamasıdır. Sözü edilen ilaçlamaların da özellikle haşerelerden kaynaklı mikropların ortadan kaldırılması amaçlı yapılması gerekir.

böcek ilaçlama beylikdüzü