Karasinekler İle Mücadele

70 e yakın türleri vardır. Halk Sağlığı açısından önemli olan tür; Musca Domestica(bunun 9-10 tane alt türü vardır)

Tifo, Paratifo,Kolera, Tüberküloz, Bulaşıcı sarılık, Çocuk Felci, Trahom, Lepra, Dizanteri, Antrax, Enteritler, Salmonellozlar, Paraziter hastalıkları bulaştırırlar.

Besin zehirlenmelerine neden olurlar.
Yaşam dönemleri Yumurta,Larva,Pupa ve Erişkin olmak üzere 4 evreden oluşur.

Yumurtalarının organik artıkların(hayvan pislikleri, çürüyen sebze,meyve,ot vb.) içine bırakırlar. Yumurtadan erişkin bir karasinek oluşumu 10-15 günde gerçekleşir. Yumurtaların gelişebilmesi için %90 nem gerekir

Pupa halinden erişkin hale geçen karasinek 9 -12 gün sonra üreme yeteneği kazanır.

Dişi karasinek döllendikten 4-8 gün sonra yumurtlarlar

Yaşamları ortalama 1ay sürer . Bu sürede her seferinde ortalama 100-150 yumurta bırakırlar.

Karasinekler sabah erken saatlerde hareketlidirler. Bulundukları yerden en fazla 1-3 km çapında bir alanda yaşarlar.

Yalayıcı emici ağız yapıları nedeniyle organik artıklarla beslenirler.

Uçan Haşere Mücadelesi

Uçan haşere mücadelesi larva mücadelesi ve uçkun mücadelesi olmak üzere ikiye ayrılır.Larva mücadelesi zararlı (sinek- sivrisinek) uçkun hale gelmeden yapılır.Uçkun mücadelesi adından da anlaşılacağı gibi zararlı uçkun hale geldiği zaman uygulanır.

Ancak uçkun mücadelesi de uygulama sistemi olarak üçe ayrılır.Bu sistemler sıcak sisleme ,Soğuk sisleme ve boyama yöntemidir.

1. Larva Mücadelesi :

Bu mücadele sinek sivrisinek mücadeleleri arasında en etkili ve ekonomik yoldur.mücadele uygun larvasitlerle durgun su,bataklık ve çamur alanlarda yapılır.Bu mücadele sayesinde sinek ve sivrisinek larvalarının uçkun hale gelmesi engellenerek ekonomik ve etkili bir mücadele yapılmış olur.Larva mücadelesine Mart ayında başlayıp yaz sonuna kadar devam edilmelidir.

2. Sıcak Sisleme :

Bu mücadele sinek ve sivrisineğin uçkun hale gelmesinden sonra uygulanır.Uygulamalarda mazot karışımı insektisit kullanıldığı için pahalı ve düşük etkili bir yöntemdir.Uygulamalar rüzgarsız havada karasinek için sabah erken saatlerde ve akşam geç saatlerde yapılır.Bu saatler zararlının en çok uçuş aktivitesini gösterdiği saatlerdir.

3. Soğuk sisleme(ULV) :

Bu mücadele sinek ve sivrisineğin uçkun hale gelmesinden sonra uygulanır.Uygulamalarda mazot yerine su ve ilaç karışımı karışımı insektisit kullanıldığı için tercih edilen etkili bir yöntemdir.Uygulamalar rüzgarsız havada karasinek için sabah erken saatlerde ve akşam geç saatlerde yapılır.Bu saatler zararlının en çok uçuş aktivitesini gösterdiği saatlerdir.

4. Boyama Yöntemi :

Bu yöntem sıcak sisleme metoduna göre daha ekonomik ve kalıcı bir yöntemdir. Şeker karışımı uygun insektisitler karasinek ve sivrisineğin konabileceği her türlü bölgeye boyama şeklinde pulvarize edilir.İnsektisit te şeker bulunduğu için zararlıyı yaklaşık on beş gün üzerine çekerek kontrol sağlar.Uygulama günün her saati yapılabilir.

Bir önceki yazımız olan Üsküdar Böcek İlaçlama Fiyatları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply

böcek ilaçlama beylikdüzü