Kertenkele İlaçlama

Kertenkele 4 tane ayağı olan uzun kuyruklu sürüngen bir canlıdır. Sıcak ve tropikal iklimlerde sık görülen kertenkeleler, soğuk havaları pek sevmezler. Dünyada ortalama 2500-300 kadar türü bulunan kertenkelelerin, karada ve suda yaşayan türleri vardır. Kertenkele canlısının rengi genellikle yeşil yada sarımsı olur, fakat bazı keretenkele türlerinin özellikleri bulundukları ortama göre renklerinin değişmesidir.

Bu nedenle kertenkeleler için, yaşadığı alanlara göre renkleri değişen canlılardan diyebiliriz. Kertenkele derisi pullu ve pütürlü olan omurgasız bir canlıdır. Kertenkelelerin bir özelliği de kuyrukları koptuğunda kısa bir süre sonra yeniden çıkmasıdır. Sıcak ve güneşli havaları seven kertenkele, özellikle yaz aylarında duvarların üzerinde sıkça görülür.

İnsanları ısırmayan kertenkeleler, insanları gördükleri anda hızla kaçarlar. Kertenkele canlısının dili yapışkan bir salgı üretir, böylece kertenkele yanından geçen küçük sinek türü canlıları dili ile yakalar ve bu yolla beslenmesini sağlar. Kertenkelenin bazı türleri otçul bazı türleri ise etçil beslenir. Etçil beslenen kertenkele türleri, doğal ortamlarda bulunan küçük böcekler ve onların leşleri ile beslenir.

Etçil beslenen kertenkele türleri ise meyve ve sebzelerin kökleri ile beslenir. Kertenkeleler güçlü tırnak yapıları ile toprağı kazarlar ve yuvalarını toprak içlerine yaparlar. Suda yaşayan kertenkele türleri ise küçük deniz canlıları ile beslenirler. Birçoğu zehirsiz olan kertenkelerin, zehirli olan türleri de vardır. Bu nedenle mekanınızda kertenkele görürseniz, kesinlikle el ile temas edilmeden bir ilaçlama şirketi ile temas kurmalısız.

Etkin ilaçlama şirketimiz sizlere kertenkele ilaçlama konusunda sizlere 7 gün 24 saat ilaçlama hizmeti vermekteyiz. İstanbul’un her semtinde ve İzmir ile İzmitte servisimiz bulunmakta olup, kertenkele ilaçlama ve her türlü böcek ilaçlamalarında hizmet vermektedir.

Kertenkele ile nasıl mücadele edilir?

Kertenkele ile mücadele yapmak, ilaçlama konusunda eğitimli insanların işidir. Kertenkele ilaçlamada kullanılan ilaçlar, kokulu, sıvı ilaçlar olmalı, kertenkelenin olduğu alan, yeterli miktarda ilaç kullanılarak ilaçlama yapılmalıdır. Bireysel yapacağınız ilaçlama, kesin sonuçlar vermez.

Kertenkele insanlara ne tür zararlar verir?

Kertenkele, insanların bitkilerine, bahçelerine çok zarar verir. İnsanları ısırarak zarar vermez. Bazı türleri zehirli olabilen hayvan, üzerine gidildiğinde zarar verebilir. Kendi kendinize kertenkele yakalamaya çalışmanız, size zarar verir.

Kertenkele zehirlimidir?

Kertenkele hayvanının 3000’e yakın türü bulunur. Bunlardan çoğu zehirsiz, pek az olanı zehirlidir. İnsanların bunları ayırt etmeleri zordur, bu yüzden hayvana yaklaşmak doğru olmaz. İlaçlama firmamızı arayarak, zararlı böcek ve haşere türlerinden kurtulmanız mümkündür.

Kertenkele nasıl ürer?

Kertenkele, canlısı bazen doğurarak, bazen de yumurta yaparak çoğalır. Yumurtalarını kazdığı toprak altında saklar ve korur. Kertenkele, sıcak iklim hayvanıdır, yumurtaları uygun ısıya ulaştığında, açılır ve yavrular çıkar.

Bir önceki yazımız olan Karafatma ilaçlama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply

böcek ilaçlama beylikdüzü