Karafatma ilaçlama

Kara Fatma, bir hamam böceği türüdür. Diğer hamam böceği türleri ile aynı özelliklere sahip olan ve her türlü iklim şartlarına dayanıklı olan kara Fatma böcekleri, dünyanın her bölgesinde yaşayabilir. Renkleri genellikle siyah olan kara fatma böceklerinin renkleri türlerine göre değişmektedir. Kara Fatma böceklerinde kanat vardır fakat uçamazlar. Çöplük, lağım ve moloz yığınları arasında yaşayan karafatma haşereleri çok pis canlılardır ve bünyelerinde birçok mikrobu taşırlar.

Ev içlerine kapı-pencere boşlukları, duvar yarıkları ve kanalizasyon sistemlerinden giren karafatma, lavabo ve mutfak gibi nemli alanlara yerleşir. Sıcak havaları daha çok seven ve daha hızlı üreyen karafatma böceği, geceleri daha aktif olur. Işığı gördüklerinde ise hızla kaçan karafatma böcekleri çok hızlı hareket ederler. Kara Fatma böcekleri de diğer tüm hamam böceği türlerinde olduğu gibi çok hızlı çoğalır.  Mekân içerisinde karafatma böceği ya da her türlü hamam böceği türü görüldüğü anda müdahale edilmesi gerekir. Aksi takdirde kısa süre içerisinde çok daha büyük sıkıntılara neden olacaktır. Kara Fatma böceklerinde kurtulmak için ilaçlama şirketlerine karafatma ilaçlaması yaptırmak gerekir.

Fakat kara fatma böcekleri ile mücadele etmek oldukça güçtür. Çünkü karafatma böcekleri ve hamam böceği türleri kolay kolay ölmeyen haşerelerdir. Kara Fatma beslenmesini her türlü gıda ve organik madde ile sağlar. Hatta aç kaldıklarında mekân içerisinde buldukları ölü haşere leşleriyle beslenirler. Bünyelerinde birçok mikrobu barındıran hamam böcekleri, mikroplarını insanlara bulaştırırlar ve böylelikle insanların hastalanmalarına neden olurlar. Rahat beslenebilecekleri ortamlar olan, insanların yaşadığı her alanda ve yiyecek üretilen her mekânda sıkça görülen kara fatma böcekleri, özellikle fırın, pastane, lokanta, restaurant gibi mekânlarda sık görülürler. Yumurtlama sistemi ile çoğalan hamam böcekleri, yumurtalarını bir süre sırtında taşıyarak gezdikleri her alana bırakırlar.

Hamam böceklerinden insanlara bulaşan hastalıklardan bazıları; astım, gıda zehirlenmeleri, dizanteri, hepatit, verem, gastroenteritis, mantar hastalıkları, antrax, pnomoni ve her türlü alerjik hastalıklardır. Karafatma böceği ile mücadele etmek için, ilaçlama şirketlerinden destek almak gereklidir. Dışarıdan alınan etkisiz böcek ilaçları ile hamam böceklerinden kurtulmak mümkün değildir. Hamam böceği ilaçlaması, ilaçlama şirketleri tarafından uygulanan etkili ve özel olarak hazırlanan ilaçlar ve jel tarzı ilaçlar ile yapılmalıdır.

Etkin ilaçlama şirketi olarak kullandığımız etkili ilaçlar, sağlık bakanlığı onaylıdır ve ziraat mühendislerimiz tarafından özel olarak hazırlanmaktadır. Hamam böceklerinden korunmak için etkin böcek ilaçlama şirketimizden günün her saati randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Akar (Mite) ilaçlama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply

böcek ilaçlama beylikdüzü