Tahtakurdu İle Mücadele

Tahta kurusu, kan emici bir canlı olup, rengi pas rengindedir ve 6 ayaklıdır. Tahta kurusu böceğinin baş kısmında 2 tane anten bulunur ve bu anten ile tahta kurusu iletişimini sağlar.

Sürekli canlılardan kan emerek beslenen ve bu kanı bünyesinde depolayan tahta kurusu, bu nedenle üzerine bastırılıp, ezildiğinde pis bir koku yayar.Bu kokunun nedeni tahtakurusu haşeresinin, canlılardan emdiği kanı uzun süre bünyesinde muhafaza etmesindendir.

Tahta kurusu gün içinde en çok yatak, elbise dolabı, koltuk ve kanepelerde saklanarak, geceleri karanlıkta ortaya çıkar. Beslenmesini insanlardan kan emerek sağlayan tahta kurusu, özellikle sıcak ortamlarda çok çabuk ürer ve her üremelerinde ortalama 200 kadar yumurta bırakır. Bir tahtakurusu haşeresi ortalama kendi ağırlığının 5 katı kadar kan emebilecek kadar esnek bir yapıya sahip canlılardır.

Boyları ortalama 5 mm olan tahta kurularının, vücutları kan emdikçe şişer ve genişler. Tahtakurusu beslenmek için en çok geceleri ortaya çıkar ve uyku halinde olan insanları ısırarak beslenir. Tahta kurusu ısırması şu şekilde olur. Tahta kurusu kan emme sırasında bir sıvı salgılayarak ısırılan yer üzerine bırakır. Bu sıvı aynı zamanda kanın pıhtılaşmasını da sağlar.

Tahta kurusu salgıladığı bu sıvı ile hem kan akışını önler hem de deri üzerindeki bölgenin uyuşmasını sağlar. Bu yüzden insanlar tahta kurusu ısırmasını hissetmezler. Tahta kurusu ısırması sonucu insan derisinde kızarıklık, kabarma görülür ve kaşıntı hissedilir. Dünya üzerinde her bölgede yaşayabilen tahta kurusu haşeresinin, yaklaşık 100 kadar çeşidi bulunur. Kan emerek beslenen haşereler olan tahta kuruları, hastalık bulaştıran böceklerdir.

Günde 4–5 defa kan emen tahta kurusu haşereleri, hastalıklı bir canlıdan aldığı kanı, diğer insanlara da bulaştırır. Tahta kurusundan insanlara bulaşan bazı hastalıklar ; alerjik resaksiyonlar, B.Recurrentin, pasteurella pestis, M.Leprae,Bacillus anthracis’tir. Tahta kurusunun en farklı özelliğinden biriside ortalama 500 günden fazla aç kalabilmeleridir.

Tahta kurusu ile mücadelede için mutlaka uzman ve deneyimli bir ilaçlama şirketinden destek alınız. Güneş böcek ilaçlama şirketi olarak, tahta kurusu ilaçlama ve her türlü böcek ilaçlamalarında sağlık bakanlığı onaylı ve etkili ilaçları kullanarak, İstanbul’un her semtimde ilaçlama hizmeti vermekteyiz. Tahta kurusu ilaçlama için günün her saati Güneş ilaçlama şirketimizden destek alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir