Pire İlaçlama

Pire kanatsız yapılı, zıplayarak hareket eden bir böcektir. Pire 6 bacaklıdır, pirenin arkadaki 2 bacağı pirenin zıplamasını sağlar. Pire 25cm dikey, 40cm yatay zıplayabilir. Pire üzerinde yaşadığı canlının veya alanın ismi ile adlandırılır. Pire yumurtlama yöntemi ile çoğalır. Pire yumurtalarını her yere bırakabilir. Hava şartları uygunsa pirenin bıraktığı yumurtalar, 8-10 içerisinde açılır. Pirenin yumurtalarını bıraktığı yer sıcaklık olarak uygun değilse, pire yumurtalarının açılması uzun sürebilir. Pire üzerine yapıştığı canlı ile eve gelirse çok sayıda üreme yapar. Pire eve geldiğinde insanlar uyurken yapışıp kan emer. Pirenin kan emdiği yer kızarır, kabarır ve kaşıntıya neden olur. Pirenin geride bıraktığı dışkısı kahverengi noktalar şeklindedir. Pire iç alanlarda bodrum ve depolarındaki kedi ve farelerin üzerinden binaya yayılır. Pire kan emerek beslenme sağlamasından dolayı pek çok hastalığı da insandan insana bulaştırır. Tifüs ve veba hastalığı çok bulaşıcı ve tehlikeli bir hastalıktır, bu hastalığın yayılmasını sağlayan pirelerdir. Pirenin ön bacakları kısa, arka bacakları uzundur ve tüylüdür. Pire kendi ağırlığının 20 katı fazla kan emebilir, günde 30-50 kadar yumurta bırakabilir. Pirenin sıçramasını sağlayan maddeye rezilin adı verilir. Pire milyonlarca yıldır var oldukları, bulunan fosillerinden anlaşılır. Pire kan emdiği sürece 3,5 ay yaşayabilir. Dişi pire ölene kadar 2000 yumurta bırakır.

Pire kendi arasında guruplara ayrılır.

Kedi piresi

Kedi piresi kedilerde bulunan bir piredir. Kedi piresi diğer pirelerden oldukça küçük yapılıdır. Kedi piresi kediler üzerinde yerleşik yaşar. Kedi üzerinde bulunan pire iç alanlara kedilerle birlikte gelir ve yayılır, mücadelesi zor bir hal alır. Kedi besleyenler kedilerini veteriner kontrolünden geçirmelidir. İç alanlar periyodik olarak ilaçlama firması tarafından ilaçlanmalıdır.

İnsan piresi

İnsan piresi kan emdikten sonra canlıyı terk eder, terk etmediği durumlarda elbiselerin dikiş kenarı, yaka altı gibi yerlerine saklanır. İnsan piresi sık olarak yer değiştirir. İnsan piresi genellikle gece kan emmek için insanlara gelir. İnsan piresi ile mücadele etmek için iç alanlarınızı bahar ve yaz aylarında sık periyodik ilaçlama yaptırmak gerekir.

Köpek piresi

Köpek piresi en fazla köpek, tilki, tavşan, sincap, kurt gibi hayvanların kanını emerek beslenir. Köpek piresi, kedi piresinden daha büyüktür. Köpek piresi, köpekler üzerinden evlere gelir ve yayılır. Köpek piresi olmasını önlemek için hayvanlarınızı veteriner kontrolünden geçirin, bulunduğu alanı pire ilaçlaması yaptırın.

Pamuk piresi

Pamuk piresi bitkisel olarak beslenir. Pamuk piresi bitki üzerinde barınır. Pamuk piresi özellikle bitki içindeki tomurcukları ve filizleri kemirerek beslenir. Pamuk piresi bitkilerin gelişimini engeller kurumasına yol açar. Pamuk piresi geniş alanlara yayılmadan ilaçlama konusunda bizden yardım isteyin.

Kum piresi

Kum pireleri toz, toprak ve kum olan alanlarda yaşadığından bu ismi almıştır. Kum piresi yeşillik alanlarda yoğun olarak görülür, piknik alanlarında insanlara kolayca geçer. Pire kaşıntıya ve hastalıklara neden olur, pire ile baş edilmesi zordur. Pire ilaçlama konusunda size en yakın şubelerimizle hizmetinizdeyiz.

Su piresi

Su piresi durgun sular üzerinde yaşar, bir tül yardımı ile su üzerinden toplanabilir. Su piresi balık yemi olarak çok kullanılan bir haşeredir. Su piresi suda bulunan organizmalarla beslenir. Su piresi gözle görülemeyecek kadar küçüktür. Su piresi balıklara yem olarak verilirken bayat ve kokmuş olmamasına dikkat etmek gerekir.

Pire çok hızlı üreyebilen ve hızlı hareket edebilen bir canlıdır. Pire evde görüldüğünde hemen önlem alınmazsa hızla yayılır ve baş etmeniz zorlaşır. Pire her gün yumurta bırakır, pire yumurtaları açıldıktan 10 gün sonra erginleşir ve yumurta bırakmaya başlar. Evde pire varsa, bodrum, kömürlük, depo, çatı gibi alanlarda ilaçlama yapılmalı evcil hayvanlar veteriner tavsiyeli ilaçlama ile ilaçlama yapılmalıdır.

Pirenin bulaştırdığı hastalıklar nelerdir?
Pire kan emerek yaşayan bir canlıdır. Pire bir canlıdan diğerine geçerek bulaşıcı hastalıkların yayılmasına neden olur. Bu hastalıkları biraz tanıyalım.
1-Dizanteri: Dizanteri, şiddetli ishalle beliren bir kalın bağırsak hastalığıdır, dizanteri pireden bulaşır. Eldeki bilgilere göre dizanteri ilk olarak M.Ö 380 da İran ordusundaki bir askere, pire ısırmasıyla bulaşan ve yayılan bir hastalıktır. Dizanterinin belirtileri iştahsızlık, karın ağrısı, kilo kaybı ve ateştir. Bu gibi belirtiler görüldüğünde doktora gidilmelidir.
2-Tifüs: Tifüs hastalığı insanlara pireden bulaşır. Tifüs hastalığının oluşmasındaki etkenler pislik, aşırı kalabalık yerlerde yaşamak, açlık ve yorgunluk gibi nedenlerdir. “Riteksiyon” denilen tifüs mikrobu vücuda girdikten bir süre sonra vücutta halsizlik, ateş, baş ve bel ağrıları başlar. Hastada dudak kuruması, dil paslanması, yüz kızarması gibi belirtiler görülür. Salgın hastalık olan tifus, lekeli humma, klasik tifüs, insana pireyle bulaşan, ateşle başlayan ve deride yaygın döküntü yapan, oldukça tehlikeli bir hastalıktır. Tifüs mikrobu, pirenin kurumuş dışkılarında ve sıcak olmayan yerlerde aylarca canlı kalır.
3-Humma: Sarıhumma, her kıtada görülebilen, sivrisinek ve pirelerden bulaşan, kanamayla kendini gösteren ve ölümcül bir hastalıktır. Kırsal ve kentsel alanlarda “Aedes Aegypti” sineklerinin veya Güney Amerika’da diğer sineklerin ve pirenin ısırmasıyla yayılır. Maymunlar bu hastalığın deposu olarak bilinir. Maymunları ısıran sinekler ve pireler, humma hastalığını insanlara ve hayvanlara bulaştırabilirler. Korunma şekli aşı ve ilaçlamadır.
4-Veba: Veba hastalığı bulaşıcı ve öldürücüdür. Çok eski zamanlarda veba hastalığı, milyonlarca kişinin ölümüne neden olmuştur. Veba hastalığı, farelerin üzerindeki pirelerden insanlara bulaşır. Hijyen olmayan, güneş görmeyen, veba hastalığının hızlı yayılmasına sebeptir. Pire ısırmasının 3-4 gün ardından hastalık belirtileri görülmeye başlar. Deride içi renksiz sıvı veya iltihaplı ve kanlı kabarmalar meydana gelir. Ayrıca lenf bezlerinde iltihaplanmalar görülür.
5-Cilt hastalıkları
6-Alerjik hastalıklar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir