Evde Fare Var Ne Yapabilirim

Evde fare var ne yapabilirim diye telaş etmeyin size ev farelerinin özelliklerindne bahsedelim.

Ev faresi, diğer farelere göre daha az zararlı minik canlılardır.

Özellikleri

Ev farelerinin boyu genellikle üç ila beş santim arasındadır. Tüylerinin rengi ise gri, siyah ve kahverengi olarak değişmektedir. Diğer bir çok fareye göre aralarında en kısa olanıdır. Çok hızlı bir şekilde hareket eder ve yakalanması çok zordur. Ev faresinin bir diğer adı ise fındık faresidir. Kulakları büyük, küçük burunları vardır. Duyma ve koklama özellikleri çok gelişmiştir. Çok iyi tırmanırlar ve zıplarlar. Yiyecek bulmak için bu özelliklerle birlikte dar alanlardan geçebilirler.

 

Hayatı, Yaşamı, Üremesi

Ev fareleri, yani fındık fareleri genlikle yaşamımızın her yerinde bulunmaktadır. Daha çok şurada yaşıyor denilebilecek bir yeri yoktur. Ancak yiyeceklerin daha bol olduğu gelişmiş konutlarda bulunma olasılıkları daha yüksektir. Ayrıca büyük yemekhanelerin olduğu yerlerde de görülür. Düşük dolaplarda saklanan yemeklerden faydalanırlar. Evlerin içine açılan deliklerden evin içine girebilirler. Üremeleri çok hızlıdır.  20 güne yakın bir gebelik süresi vardır ve bir doğumda 7-8 yavru yapabilirler.

Ev Faresinin Zararları

Farelerin tek başına fazla zararı yoktur. Çoğunlukla, belirttiğim gibi düşük yerlerde saklanan yemeklere saldırırlar ve faydalanırlar. Bu da çoğunlukla büyük yemekhanelerde geçmektedir. Ancak sayıları fazla olduğu zaman oldukça tehlikelidirler. Buna fare istilası denir. Tarih, yüksek sayıda fare istilasına tanıklık etmiştir. Özellikle çiftçilerin büyük düşmanıdır çünkü çiftlikler de tahıllara ve benzeri bitkilere büyük zararlar vermektedir.

Bir önceki yazımız olan Mite (Akar) ile Mücadele başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply

böcek ilaçlama beylikdüzü