Akrep İle Mücadele

Akrepler, diğer böceklerin aksine mikrop, virüs taşıyarak insanlara hastalık bulaştırmaktan ziyade insanları sokarak, ısırarak zehirlemektedirler. Bu özelliklerinden dolayı akrepler diğer böceklere nazaran çok daha tehlikeli canlılardır. Bu durumdan dolayı akrep ilaçlama büyük önem taşımaktadır. Akrepler pek çok ortama uyum sağlayabilmektedirler. Ortamın sıcak olması, soğuk olması akrepler için olumsuz etki etmemektedir. Hatta ortamın radyasyonlu olması bile akrepleri olumsuz etkilemez. Akreplerin dayanıklı olmalarından dolayı akrep ilaçlamasında kullanılan ilaçların özenle seçilmesi gerekmektedir. Akrep ilaçlamasında kullanılan ilaçların kokularının yoğun olması gerekmektedir. Akrep ilaçlamasında sıvı ile püskürtme yöntemi kullanılmaktadır. Akrepler kendilerini tehlikede hissettikleri zaman insanlara saldıran canlılardır. Isırarak veya sokarak zehirlerini insanlara geçirirler.

Bu durumdan dolayı akrep ilaçlama yapacak kişinin, böcek, haşere ilaçlaması yapacak kişiye kıyasla ekstra dikkat etmesi gerekmektedir. İlaçlama yapacak kişi gerek görüldüğü durumlarda kendi güvenliği için ekstra donanım kullanmalıdır. Akrep görülen yerlerde, başka akreplerin de olma olasılığı çok yüksektir. Kendisini tehlikede hisseden akrep, diğer akrepler ile bir araya gelebilir. Bu durum birden fazla akrep saldırısına maruz kalma ihtimalinizi doğurmaktadır. Akrep sokması durumunda yaranın olduğu uzuvdaki kan akışı yavaşlatılmalıdır. Akrep aracılığı ile vücudunuza geçen zehir kan yardımı ile vücudunuza dağılarak sizi olumsuz etkileyecektir. Kan akışını yavaşlatmak, zehrin vücudunuza yayılma süresini uzatacak ve size zaman kazandıracaktır. Akrebin soktuğu yerin hemen üzerinden bir bez yardımı ile sıkıca bağlamak kan akışınızın yavaşlatılmasını sağlayacaktır.

Akrebin soktuğu yeri amonyaklı bez ile temizlemek de faydalı olabilir. Eğer akrep sokmasına karşı bilinen bir alerjiniz var ise, veya vücudunuz alerjik reaksiyon göstermeye meyilli ise, eczaneden akrep sokmasına karşı panzehir alınması ve panzehrin kolay ulaşılabilir bir yerde muhafaza edilmesi yararlı olacaktır. Akrep sokması halinde, eczaneden alınan akrep panzehrin yaraya dökülmesi, hastaneye gidene kadar size zaman kazandıracak bir diğer uygulamadır. Eğer iğne yapma bilginiz ve yetkiniz var ise, panzehri yaraya dökmek ile birlikte kasların arasına enjekte edilmesi, zehir yüzünden alacağınız zararı çok daha düşük seviyede tutacaktır. Akrep sokması başta çocuklarda olmak üzere bünyesi zayıf kişilerde ölümle sonuçlanmaya kadar gidebilir.

Bir önceki yazımız olan Karafatma İle Mücadele başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply

böcek ilaçlama beylikdüzü