Tahta Kurdu

Tahta kurdu, kanatlı bir böcek türü olup bitkisel besinler ile beslenen bir böcek türüdür. Tahta kurdu insan ve hayvanlar üzerinde bulunmaz ve beslenebilmek için insan ve hayvanları sokup onları ısırmaz. Tahta kurdu diğer böcekler gibi insanlara zararlı olan böceklerdir. Bunlar insanlara ve besin kaynaklarına göre değil de direk insanların eşyalarına zarar verir. Tahta kurdunun halk arasında farklı isimleri vardır. Genellikle tahta kurduna şu isimler verilir: ağaç kurdu, ahşap kurdu, ağaç böceği, ahşap böceği, mobilya böceği olmak üzere birçok farklı isimler verilir. Tahta kurdu sıcak mevsimlerde aktif olan böcektir ve bu böcekler soğuk havalarda ve kış aylarında yuvalarına çekilip pasif bir şekilde dinlenirler.

Tahta kurdunun insanlara verdiği zarar maddi olarak çok büyüktür. Çünkü bu böcekler insanların ahşaptan ve tahtadan yapılma tüm eşyalarına zarar verirler. Genellikle yuva yapmak için bu cisimleri ahşap olan yerleri delerler ve 20 – 30 cm derinliğine yuva yaparlar. Ahşap böceği bu delikleri açtığı için bunların çürümesine ve kullanılmaz hale gelmesine neden olur.

Ayrıca ağaç kurtları yeşil ağaçların kök ve gövdelerini delerek iç kısımlarına ilerler ve bu kısımlarda yuva yapar ve bitkinin içinden beslenirler. Böylece bitkilerin kurumasına neden olur. Ağaç kurdu ile mücadele için profesyonel olmak gerekir. Çünkü bu böcekler ahşap ve tahtanın derin kısımlarına yuvalanır. İlaçların buna etki etmesi çok zordur. Tahta kurdu ile mücadele de mutlaka yoğun sıvı ilaçların kullanılması gerekir. Tahta kurdu zararlısını kesinlikle dışarıdan rast gele alınan ilaçlar ile ilaçlamayın

Bir önceki yazımız olan Kalorifer Böceği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply